DÜNYA GAZETESİ – 2015

 

 

 

 

 

“XYPEX”

WATERPROOFING BY CRYSTALLIZATION

Betonu Kristalleştirerek Geçirimsiz Yapar.

Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu’da olduğu gibi ülkemizde de inşaat sektörünün halledilemeyen problemini çözmek amacıyla, TOPSİT A.Ş. 1987 yılında, betonu kristalleştirerek suya karşı geçirimsiz yapan Kanada menşeli ve dünyaca tanınmış XYPEX (Zaypeks) ürünlerinin mümessilliğini almış ve Türkiye inşaat malzemeleri pazarına sunmuştur.

80’li yıllarda geliştirilen “betonu krİstalleştİrerek geçİrİmsİzlİk sağlayan ürünler” betonun kapiler boşluklarını suda çözülmeyen kristallerle doldurup beton elemanın kendisini sonsuza kadar geçirimsiz yaparak inşaat sektöründeki su yalıtım çözümlerini basit, sağlıklı ve ekonomik hale getirmiştir.

Ancak inşaat piyasasına giren bu tip malzemelerde dikkat edilecek çok önemli husus; bu malzemelerin içinde bulunan “mikro silika” doğadan elde edilmekte olup, içindeki silika kristalleri %93 şekilsiz kristal, %7’si ise iğne tipi kristallerden oluşmaktadır. Bu %7’lik kısmın partikülleri ise sigara dumanının partikülleri kadar küçük olup, bu kısmı şekilsiz kristallerden ayırmak çok ileri bir teknoloji ve büyük bir masraf gerektirir. Bu ayırma yöntemi de sadece XYPEX CHEMICAL CORPORATION/KANADA tarafından geliştirilmiş olup XYPEX ürünlerinde kullanılan mikro silikanın %100’ü iğne tipi kristal partikülleri içermektedir. Bu XYPEX’i diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliktir.

Diğer firmalar ise mikro silikayı doğadaki şekliyle kullanmakta olduklarından, ürünleri betonun gözeneklerinden girmesine rağmen kapiler boşlukların derinliklerine XYPEX gibi işleyememektedirler.

Toz bir karışım halinde üretilen XYPEX portland çimentosu, çok ince silis kumu ve çeşitli aktif organik kimyasal maddelerden oluşmaktadır.

Su ile belirtilen oranlarda karıştrırlıp şerbet olarak beton yüzeyine fırça veya püskürtme yoluyla uygulandığında, XYPEX’in içindeki aktif kimyasal maddeler katalitik bir reaksiyona yol açar ve oluşan iğne tipi kristaller betondaki boşlukları ve kılcal damarları doldurur.

Bu kristaller kesinlikle çözülmediklerinden su ve diğer sıvıların betondan geçmesi kesin olarak önlendiği gibi, zaman içinde tekrar su ile teması durumunda kristal üretimi tekrarlanır.

XYPEX’in özellikleri ve avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Diğer yalıtım metodlarına göre daha ekonomiktir. Beton yüzeyine direkt olarak sürülür. Ayrıca şap, koruma duvar gibi masraflı bir imalat gerektirmez.
  • Beton donatı demirlerinin korozyonunu önler.
  • Toksik değildir. İçme suyu ve besin depolarında, tahıl silolarında ve yüzme havuzlarında güvenle kullanılabilir.
  • Betonu kimyasallar sıvılar, deniz suyu, atık su gibi dış etkenlerden korur.
  • Çeşitli kimyasallara özellikle asitlere dayanıklılığı sebebiyle arıtma tesislerinde yegane çözümdür.
  • Geçirimsizlik ömrü sonsuzdur. XYPEX bir kaplama malzemesi olmadığı için betonun içine nüfuz ederek betonun entegre bir parçası olur. Betonun ömrü kadar yalıtım özelliğini korur.
  • Hidrostatik basıncın artması ile kristal üretimi hızlanır ve geçirimsizlik artar.
  • En önemli avantajı da beton yüzeyine dış yüzeyden veya iç yüzeyden sürülebilmesidir. Bu özellik sayesinde dıştan su tecridi yapma olanağı bulunmayan tünel, asansör çukuru ve rögarların veya hatalı yapılmış bina izolasyonlarının istenildiği anda içerden uygulama ile yalıtımının yapılabilmesidir.

Aslında yapılan su izolasyonu kadar uygulama yapılan beton elemanın fiziki durumu da çok önemlidir. Beton en önemli inşaat malzemesi olduğu halde okullarda ve piyasada beton hakkında bilinmesi faydalı olacak konulara gerekli ağırlık verilmemektedir.

Bu amaçla TOPSİT A.Ş. betonun sağlamlığını ölçen, içindeki demirleri çizen, betonun geçirgenliğini tesbit eden mühendislik aletlerini de ülkemizde tanıtıp pazarlamaktadır.

Bu gereçlerden bazıları beton test çekiçleri (Schmidt Hammer), demir donatı detektörleri (Rebar locator), beton geçirgenliğini ölçen aletler (Torrent permeability tester ve poroscope)’dir.

TOPSİT A.Ş., tüm bu malzeme ve gereçlerin ithalatını, tanıtımını, pazarlamasını bizzat yapmakta ve 40 senelik inşaat birikiminden yararlanarak teknik çözüm, öneri ve  uygulama planlaması hizmeti vermektedir.


Nejat Sönmez

Yüksek Mühendis Mimar
Yönetim Kurulu Başkanı